Hikayeler » Sizin Gönderdikleriniz » Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar
    Churchill, avam kamarasında konuşurken, muhalif partiden bir kadın milletvekili, Churchill' e kızgın kızgın şöyle seslenir:

    - "Eğer, karınız olsaydım, kahvenizin içine zehir karıştırırdım."

    Churchill, oldukça sakin kadına döner ve lafı yapıştırır:

    - "Hanımefendi, eğer karım siz olsaydınız, o kahveyi seve seve içerdim."    Sokrates ve eşi bir türlü iyi geçinemezlermiş. Bir gün eşi Sokrates'e verip veriştirmiş, ağzına geleni söylemiş. Bakmış kocası hiç bir tepki göstermiyor; bir kova suyu alıp başından aşağı boşaltmış.Sokrates, gayet sakin:

    - "Bu kadar gök gürültüsünden sonra bir sağanak zaten bekliyordum"...    Yaşayış ve felsefesiyle ünlü filozof Diyojen, bir gün çok dar bir sokakta zenginliğinden başka hiçbir şeyi olmayan, kibirli bir adamla karşılaşır. İkisinden biri kenara çekilmedikçe geçmek mümkün değildir. Mağrur zengin, hor gördüğü Diyojene:

    - "Ben bir serserinin önünden kenara çekilmem" der.

    - "Diyojen" kenara çekilerek gayet sakin şu karşılığı verir:

    - "Ben çekilirim."    Kulaklarının büyüklüğü ile ünlü Galile' ye hasımlarından biri:

    - "Efendim" demiş, "Kulaklarınız, bir insan için biraz büyük değil mi?"

    Galile: - "Doğru" demiş, "Benim kulaklarım bir insan için biraz büyük ama, seninkiler bir eşek için fazla küçük sayılmaz mı?"    Yavuz Sultan Selim, birçok Osmanlı padişahı gibi sefere çıkacağı yerleri gizli tutarmış. Bir sefer hazırlığında, vezirlerinden biri ısrarla seferin yapılacağı ülkeyi sorunca, Yavuz ona:

    - "Sen sır saklamayı bilir misin?" diye sormuş. Vezir:

    - "Evet hünkarım, bilirim" dediğinde, Yavuz cevabi yapıştırmış:

    - "İyi, ben de bilirim."