Hikaye | Kategoriler | Hikayeler

Fransa'dan Mektup
Sevgili anneciğim ve babacığım?

Bu mektubu okudugunuz zaman üzüleceginizi biliyorum. Aylardan beri sustuğum icin de üzülüyordunuz.Ama ne yapalım başka türlüsü elimden gelmiyordu.Beni affedeceğinizi, mazur göreceğinizi umarım.

Anneciğim ve Babacığım, Ben artık islam dinini terk ederek hristiyan oldum. Eğer böyle yaptığım icin bir günah işlemişsem bilin ki,bu günah tamamen size aittir.Çünki siz, bana dinimi öğretmemiştiniz.

Ben adımın Müslüman olduğunu biliyordum o kadar. Fakat, Müslümanlık nedir? Nasıl olur? Peygamberim kimdir? Nasıl bir zattır? Kur'an nasıl bir Kitaptır nelerden bahseder? Müslümanlıkta nasıl ve nicin ibadet edilir? işte bütün bunlar bence bilinmeyen şeylerdi.bana anlatmadınız, öğretmediniz.

Buraya geldiğim zaman, çogu Fransızların dindar olduklarını gördüm.Hemen her evde birkac isa ve meryem'e ait resim vardı.Yemeğe oturdukları zaman dua okuyorlardı. Ben ise onlara alık alık bakıp durmaktan başka birşey yapamıyordum.

Din, iman Allah. Peygamber, Kur'an ve ibadet hakkında bana bir çok sorular sorarlardı .Ama ben hiçbirine cevap veremiyordum. Siz,bana bunları öğretmemiştiniz. Hatta benim memleketimde dindarlık ayıptı. Mesela lisede derse giren bazı hocalar dindarlığın, yobazlık, gericilik olduğunu anlatırlar, ondan sonra derse başlarlardı.İçimizden birisi dinden bahsedecek olsa,öğretmenler olsun, öğrenciler olsun hemen alay ederlerdi...

?Hey yobaz, kaçıncı asırdasın??derlerdi.. Oruç tutmak bir suç, namaz kılmak bir ayıptı.

Burada ise, durum tam tersinedir. ne kadar aldanmışız? Ne kadar aldatılmışız? Avrupanın dinsiz olduğunu zannederdik. Dinsizliği ilerilik, dindarlığı gerilik sayardık. Halbuki ne kadar yanılmışız, burada herkes dinden, imandan, isa'dan bahsediyor. Dinsizler ise pek sevilmiyor. Çogu kimsenin cebinde incil var.

Bütün bunların karşısında içimde bir boşluk duydum. Hristiyanların çoğu ibadet ediyordu. Ben ise ne kendi dinimden, ne de onların dininden birşey bilmiyordum..

Yavaş yavaş hristiyanlığı öğrenmek icin bir merak sardı beni...

Öğrendim ve nihayet işte hıristiyan oldum. Artık tahsil masraflarımı kilise üzerine aldı. Bundan sonra bana, ister mektup gönderin, ister göndermeyin. Siz bilirsiniz, ama tekrar ediyorum:

Eğer dinimi terk edip günahkar olmuşsam, bu günah tamamen size aittir. Allah sizi affetsin...

Bu mektup Fransa'ya okumaya giden bir gencin dramıdır...Hikayeler